Nem vált be a svéd modell. Rendkívüli felhatalmazást kapott a kormány június 30-ig
Hirdetés
A koronavírus-járvány megfékezése érdekében egészségügyi kérdésekkel kapcsolatban – például üzletek vagy iskolák bezárásáról – parlamenti jóváhagyás nélkül rendelkezhet a svéd kormány. Rendkívüli jogosítványa április 18-tól június 30-ig hatályos, de a parlament korábban is visszavonhatja a felhatalmazást – így döntöttek a svéd képviselők – írja az Euronews
Ezután a miniszterelnök nyomban bejelentette: Svédország további 30 napra meghosszabbítja a hét végén lejáró beutazási tilalmat. Stefan Löfven köszönetet mondott azoknak, akik húsvét hétvégéjén otthon maradtak, és arra kért mindenkit: maradjon otthon május 1-én is.
Hirdetés
Svédország egyébként a bírálatok dacára sokáig kitartott egyedi stratégiája mellett. Itt nem rendeltek el a többi európai ország intézkedéseihez hasonló korlátozásokat.
A svéd kormány azt javasolta az állampolgárainak, hogy dolgozzanak otthonról, és amennyire lehet, kerüljék a bárokhoz és éttermekhez hasonló, zsúfolt helyeket. A látogatást viszont nem korlátozták, csak arra szólították fel az ország lakóit, hogy „viselkedjenek felnőttként”. Azokat sem bírságolták, akik alapos indok nélkül hagyták el az otthonukat.
Össztűz alatt a svéd kormány
A svéd megoldás azonban a jelek szerint nem vált be. A koronavírus-járvány áldozatainak a száma Svédországban nagyságrendekkel magasabb, mint Finnországban, Dániában vagy Norvégiában.
A fertőzöttek száma meghaladja a 12 ezret. A koronavírus következtében több mint 1200-an haltak meg Svédországban – a történetesen stockholmi székhelyű ECDC (Európai Járványmegelőzési és Járványvédelmi Központ) adatai szerint. Csupán csütörtökön 170 újabb áldozatot regisztráltak.
A svéd kormányt sokan bírálták a járvány miatt foganatosított intézkedések lazaságáért. A kávézók, éttermek és iskolák még mindig működnek, de nem zárták be a fodrászokat és a konditermeket sem. A lakosság megkötés nélkül folytathat testedzést a szabadban.
Hirdetés
Alig pár napja még igazságtalannak érezte a svéd megközelítés összehasonlítását más országok stratégiájával a 36 éves Mardin Baban, aki egy civil szervezet vezetője Stockholmban.
„Azt hiszem, hogy minden országban mások a körülmények, melyeket figyelembe kell venni. Szerintem a svéd kormány, a hatóságok mellett, megteszi a szükséges óvintézkedéseket” – mondta Baban az Euronewsnak.
Svédország március végén lépett
A kormány csak március 29-én csökkentette a látogatható összejövetelek létszámát 500-ról 50-re. Azokat a vállalkozásokat, ahol nem tartják tiszteletben a közösségi távolságtartás szabályait, megbüntetik, sőt be is zárathatják.
Az Aftonbladet azonban egy olyan levelet közölt 913 tanár aláírásával, amely szerint képtelenség a közösségi távolságtartás szabályainak betartatása az iskolákban.
Idősotthonok csak március 30. óta nem látogathatók. Azt megelőzően önkormányzati hatáskörben döntöttek a látogatási tilalomról.
Az unión kívülről érkező járatok nem szállhatnak le Svédországban.
A kutatók drasztikus lépéseket sürgetnek
A tudósok és kutatók azonban „gyökeres” és azonnali intézkedéseket sürgetnek. Huszonketten közülük a Dagens Nyheterben közzétett nyílt levelükben arra szólították fel a válsághelyzetet kezelő svéd Nemzeti Egészségügyi Szolgálatot, hogy azonnali hatállyal tegyen lakatot a kávézókra és iskolákra.
Azt is javasolták, hogy az idősotthonokban szolgálatot teljesítők kapjanak megfelelő védőfelszerelést, az egészségügyben dolgozókat pedig tömegesen teszteljék.
Hirdetés
Az illetékesek válasza
A válsághelyzet kezelése megfelelő volt – így válaszolt a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat igazgatója a felvetésekre. Anders Tegnell szerint a svéd mortalitási ráta pontatlan, és „sok hibát” tartalmaz. Különböző országok eltérő statisztikát vezetnek. Példaként Olaszországot említette, ahol csak a kórházban bekövetkezett haláleseteket regisztrálják.
Stefan Löfven miniszterelnök ezzel szemben a felkészültséget nem tarja elégségesnek, bár ezért a korábbi kormányok miatt bekövetkezett „forráshiányt” okolta.
És a skandináv szomszédok?
Dánia és Norvégia lezárta határait, bezáratta az éttermeket, iskolákat és boltokat, ráadásul sokkal szigorúbban korlátozta a nyilvános összejöveteleket.
Finnországban – a hasonló intézkedések mellett – vesztegzár alá helyezték a teljes Helsinki tartományt.
Forrás: hu.euronews.com
Hirdetés