Kormányinfó: a kormány kampányt indít az oltásra jelentkezés ösztönzésére
A magyar kormány egyértelműen oltáspárti, és kampányt is indít annak érdekében, hogy minél előbb, minél többen jelentkezzenek a koronavírus elleni vakcinára – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön, online közvetített sajtótájékoztatón.
Az oltás önkéntes, ezért mindenkit arra biztatunk, hogy regisztráljon
Gulyás Gergely hangsúlyozta, az oltás önkéntes, és a kormány a jövőben sem teszi kötelezővé azt, ugyanakkor mindenkit arra biztat, hogy regisztráljon a vakcinainfo.gov.hu honlapon, illetve, aki kapott, küldje vissza a nyugdíjasoknak kiküldött papírívet.
Kiemelte, az ország képes arra, hogy egy nap alatt több mint félmillió embert oltson be, ha elegendő vakcina áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, ha lenne elég oltóanyag, akkor két héten belül végezni lehetne az oltással – tette hozzá a miniszter.
A Miniszterelnökség vezetője megjegyezte, a miniszterelnököt is beleértve nem tud olyan kormánytagról, aki ne akarná beoltatni magát, amikor sor kerül rá. A miniszter felelőtlenségnek nevezte az oltásellenes kampányt, amely szerinte több baloldali politikustól is látható volt. Magyarország akkor lesz túl a válságon, ha sikerül jelentősen előre lépnie az oltásszámban – jelentette ki.
A kormány azon dolgozik, hogy minél több vakcina legyen elérhető
A kormány minden lehetőséget kihasználva azon dolgozik, hogy legyen koronavírus elleni vakcina Magyarországon, és jó esély van arra, hogy Kínából is szerez oltóanyagot – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A kínai beszerzés lehetőségéről a miniszter elmondta: a Sinopharmmal gyakorlatilag meg is állapodtak, az első adag szállításának – amely akár egymillió is lehet – az időpontja csak a magyar gyógyszerészeti hatósági engedélyezés gyorsaságától függ.
Az EU-s oltóanyag-szállítás lassú
A vakcinabeszerzésekről Gulyás Gergely azt mondta: az EU-s oltóanyag-szállítás lassú, 100 ezer alatt van az unión keresztül Magyarországra érkező heti mennyiség, amivel körülbelül 30 hétig tartana a veszélyeztetett 3 millió embernek a beoltása.
A kormány ennél gyorsabban akarja maga mögött hagyni a lezárások korszakát, ehhez viszont máshonnan is kell vakcinát beszerezni – hangsúlyozta.
Az EU-ból eddig 129 860 ember beoltására elegendő oltóanyag érkezett Magyarországra, és 96 100 embert oltottak be – tájékoztatott, majd hozzátette, az EU-n keresztül eddig 19,7 millió adag oltóanyagot kötött le Magyarország.
Megjegyezte, az EU-ból kilépett Egyesült Királyságban, továbbá Izraelben és Kínában is eredményesebben tudtak gondoskodni az oltóanyaggyártásról, illetve -beszerzésről, mint azt az unió tette.
A magyar járványügyi intézkedések következetesek
Gulyás Gergely arról is beszélt, továbbra is a következetes magyar járványügyi intézkedések betartása a garanciája annak, hogy a koronavírus-járvány második hulláma lefelé tartson. Fontosnak nevezte, hogy a szabályok meghozatalát nemzeti konzultáció előzte meg.
Hangsúlyozta, a korlátozó intézkedések hatására ugyan Magyarország túl van a második hullám csúcsán, visszaszorulóban van a járvány, csökken a fertőzöttek és az elhunytak száma, ám ez nem európai jelenség, így a vírus behozatalának, terjedésének veszélye továbbra is fennáll.
A védelmi intézkedésekről
A korlátozások enyhítésére két lehetőség van: vagy a járványgörbének kell továbbra is lefelé tartania – de a jelenleginél lényegesen kevesebbnek kellene lennie az aktív megbetegedésnek -, vagy az átoltottságot kell olyan mértékűre növelni, amely garantálja, hogy a legveszélyeztetettebbek már nem kaphatják el a betegséget – közölte a Miniszterelnökség vezetője.
A halálozási adatokról azt mondta: a kormányzati adatközlés pontos volt, tavaly az egy évvel korábbi halálozási számhoz képest mintegy kilencezerrel hunytak el többen, ők azok, akik koronavírus-megbetegedés következtében veszítették életüket.
Magyarország a legjobban teljesítő országok között van a munkahelyvédelem területén
A miniszter kiemelte, hogy Európában Magyarország a legjobban teljesítő országok között van a munkahelyvédelem területén, decemberben négyezerrel többen dolgoztak, mint 2019 decemberében, ami azt mutatja, hogy a kormány gazdasági intézkedései beváltották a hozzájuk fűzött reményeket.
Sokan élnek a hitelmoratóriummal
Gulyás Gergely beszámolt arról is, az első adatok szerint továbbra is nagyon sokan élnek a hitelmoratóriummal, amely 2,6 millió családnak biztosít jogosultságot a hiteltörlesztési kötelezettség felfüggesztésére. Ezzel a lehetőséggel mintegy másfél millióan élnek, ami azt jelenti, hogy mintegy 3600 milliárd forintos hitelállomány esik a moratórium alá – mondta.
Közölte továbbá, hogy a jogosult vállalkozások 48,5 százaléka, 48 ezer társaság él a hiteltörlesztési moratóriummal, ami 4300 milliárd forintos hitelállományt érint.
A korlátozás miatt leginkább érintett ágazatokról
A Miniszterelnökség vezetője emlékeztetett, a kormány a leginkább érintett ágazatokban – a járulékokat is figyelembe véve – a bérköltségek mintegy kétharmadát vállalja át. A vendéglátásban, a szálláshely-szolgáltatásban, valamint a sporttal, szórakoztatással és szabadidő-szolgáltatással foglalkozó cégek közül összesen 10 657-en igényelték ezt a támogatást, ami a teljes szektor dolgozóinak 69 százalékát jelenti.
A lakásfelújítási támogatásról
Gulyás Gergely elmondta, a lakásfelújításoknál új korszakot lehet nyitni azzal, hogy az állam a gyermekes családoknak – 6 millió forint kiadásig – kifizeti a munkák felének költségét.
A vakcinainfo.gov.hu honlapon lehet regisztrálni az oltásra
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter arról, hogy eddig hányan regisztráltak az oltásra, azt mondta: egészen pontos napra kész adataik nincsenek, nagyságrendileg közelednek a 1,5 millióhoz, de jó lenne, ha lényegesen többen regisztrálnának. Az idősebb 60 év felettieket, illetve a krónikus betegségben szenvedők jó lenne, ha mindenképpen beoltatnák magukat, hogy az életük ne legyen veszélyben.
Fekete-Győr Andrásnak, a Momentum elnökének javaslatáról, miszerint kapjon mindenki, aki beoltatja magát 100 ezer forintot, azt mondta: az ellenzéki politikusnak először elnézést kellene kérnie amiért füstgránátot dobott rendőrökre, ez a mai napig nem történt meg. “Először alapvető morális kérdéseket kell tisztázni, a Momentum félbolond javaslatait ezt követően tudják komolyan venni, amennyire lehet” – mondta.
Azt a felvetést, hogy az oltásra való regisztráció során nem mindenki kapott visszajelzést, Szentkirályi Alexandra azzal magyarázta: aki a regisztráció során beleegyezett, hogy kér külön tájékoztatást, az december 18-án már kapott egy e-mailt. Akik ezzel a tájékoztatási lehetőséggel nem éltek, azok akkor kapnak majd értesítést, amikor számukra elérhető lesz az oltás – tette hozzá a kormányszóvivő, jelezve, hogy a szigorú adatvédelmi szabályok miatt nem küldenek közbenső tájékoztatást azoknak, akik erre nem adtak felhatalmazást.
A kormányszóvivő fontosnak nevezte, hogy baloldali pártok is vegyenek részt a koronavírus-elleni harcban, mert szerinte eddig hol a regisztráció ellen hergeltek, most pedig amiatt, mert a tájékoztató e-maileket nem kapták meg egyesek. Arra a felvetésre, hogy hogyan regisztráljanak azok a mélyszegénységben élők, akik nem rendelkeznek internettel, a kormányszóvivő azt mondta: ma Magyarországon szinte nincs olyan település, ahol ne lenne internet, így lehetőség van segítséget kérni a helyi önkormányzatnál vagy a jegyzőnél.
Az oltásigazolás kérdéséről
Arról is beszélt, hogy az oltásigazolás bizonyára számtalan észszerű kedvezményt fog biztosítani európai szinten, például a karantén alóli mentesítésnél vagy a légi közlekedésben. Az európai szabályokat pedig nyilván tagállamiak is követik majd – fűzte hozzá.
Gulyás Gergely a vakcinaútlevélre vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta: közös európai szabályozásra tesz javaslatot az Európai Bizottság, a jövő hét csütörtökön pedig online EU-csúcsot tartanak, amelynek egyik fő témája is várhatóan ez lesz. Kijelentette: a kormány először megvárja, hogy lesz-e egységes európai szabályozás, és erre is tekintettel alkotja meg a magyar szabályokat.
Gulyás Gergelyt arról is kérdezték, mikor juthatnak magáncégek oltáshoz, tekintettel arra, hogy van olyan cég, amely 5000 forintos előregisztrációt követően ígér vakcinát. A miniszter leszögezte: pillanatnyilag államok vásárolnak vakcinákat, ezért a nullával egyenlő az esélye annak, hogy egy magáncég vakcinához jusson, így aki ezzel találkozik, az szinte biztos lehet abban, hogy “szélhámossal” van dolga. Ezért azt tanácsolta, hogy ilyen esetben ne hirdetőhöz, hanem a rendőrséghez forduljanak.
Kérdésre válaszolva arról is beszélt: naponta több mint félmillió ember képesek beoltani, így ha van oltóanyag, akkor 10-12 nap alatt mindenkit, aki ezt igényli, be tudnak oltani Magyarországon.
A korlátozások feloldásáról
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan tervezzék az emberek a tavaszi-nyári szabadságukat, mivel számolnak, azt mondta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a legjobb forgatókönyv érvényesülhessen. Ma szerinte a nyár a reális, de legrosszabb forgatókönyv. Ha tudnak vakcinát szerezni, és nem csak az Európai Unióra támaszkodnak, valamint betartják a jelenlegi szabályokat, akkor ennél korábbi nyitásra is van esély. Az a világ, amikor hónapokra előre lehetett nyaralást tervezni, megszűnt, most hetekre lehet csupán. Azt várják, hogy visszatérjen az az idő, amikor hónapokra előre lehet felelősségteljesen tervezni – mondta.
A kabinet minden olyan gazdasági ágazattal próbál egyeztetni, amelynek esetében a koronavírus miatti károk kormányzati enyhítése biztosítható – közölte egy másik felvetésre, jelezve, hogy most például az edzőterem-tulajdonosokkal egyeztet a turisztikai ügynökség, és a fesztiválszervezőkkel való konzultációra is nyitottak. Jelenleg azonban nehéz felelősséggel nyilatkozni a nyári fesztiválokkal kapcsolatosan – jegyezte meg.
Közölte továbbá, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) arra kérte a kormányt, hogy a tokiói nyári olimpiára kijutott, valamint az indulásra esélyes sportolók soron kívül kaphassanak oltást. A kormány nyitott erre, az illetékes tárcának kell egyeztetnie erről a MOB-bal, ezt követően pedig az olimpián részt vevő sportolóknak és edzőiknek biztosítani fogják az oltást.
A miniszter nemmel válaszolt arra a kérdésre, tervezik-e, hogy müncheni példára bevezessék, hogy csak FFP2-es szájmaszkban lehessen boltba menni vagy tömegközlekedési eszközre szállni.
MTI/Koronavírus Sajtóközpont