Íme a legfinomabb piskóta elkészítésének titka! Te is így készíted?

Hirdetés

Bizonyára már te is több tucatnyit sütöttél már. Fejből vagy egy jól kiválasztott receptből, a nagyi titkos feljegyzése alapján. De mi a titok, hogy valóban puha, légies legyen? Eláruljuk.

A nagyink féle tökéletes piskótához csak három elengedhetetlen alapanyag kell. a hideg (!) tojás, a liszt és a cukor. Ezek aránya 1:1:1, azaz 1 tojás, 1 evőcukor, 1 evőkanál liszt. Ezt kell a piskóta mennyiségéhez képes egyenes arányban megnövelni. Általában 6 tojásnál indul egy „rendes” méretű piskóta.

A piskóta tészta titka a sok levegőben (ettől lesz könnyű a szerkezete). Erre a legjobb megoldás, ha a tojássárgáját és fehérjét külön-külön habosítjuk fel. Ha jól ki van keverve a tojás, nincs szükség sütőporra, de aki bizonytalan, tehet bele egy keveset.

Természetesen az alapreceptet felturbózhatjuk még néhány hozzávalóval, ami különlegesebb ízt kölcsönöz a piskótának. A leggyakoribb, ha reszelt citromhéjat teszünk bele, és egy leheletnyi citromlé (vagy ecet) pedig segít, hogy a fehérjét a lehető legkeményebbre verhessük.

Hirdetés

Az alapreceptből nem hiányozhat a csipetnyi só (kihozza az édes ízt), és lehet még ízesíteni reszelt citromhéjjal is.

A tökéletes piskóta, ahogy nagyi készíti

Hozzávalók:
6 tojás, 6 púpozott evőkanál porcukor, 5 púpozott evőkanál liszt, csipet só (ízlés szerint: fél citrom reszelt héja), 1 kávéskanál citromlé (vagy ecet)

Elkészítés:
A sütőt 180 fokra előmelegítjük.

Az előzőleg jól lehűtött tojásokat felütjük, és a fehérjét a sárgájától szétválasztjuk. A tojássárgákat fehéredésig keverjük a porcukor egyharmadával és a sóval, valamint, ha teszünk bele, a reszelt citromhéjjal.

A tojásfehérjébe belecsorgatjuk a citromlevet (keményebbre lehet verni általa), majd elkezdjük verni. Amikor kezd habosodni, fokozatosan hozzáadjuk a maradék cukrot, és olyan kemény habbá verjük, hogy a habverőn megálljon. Ha ezt az állapotot elérte, azonnal hagyjuk abba a habverést, mert ellenkező hatást érhetünk el vele.

A kemény habba óvatosan belekeverjük a simára kevert cukros sárgáját. Keverés közben vigyázzunk, hogy a hab ne törjön meg. Fontos, hogy a habverésnél a fakanál mindig félkört írjon le, fentről lefelé. Ugyanezzel a mozdulattal keverve beleszórjuk az átszitált lisztet, és könnyed mozdulatokkal összeforgatjuk.

Egy tortaforma alját vajjal kikenjük, liszttel meghintjük (vagy sütőpapírral kibéleljük). A forma oldalát sohase vajazzuk meg, mert akkor összeseik a tészta!

Hirdetés

Belesimítjuk a tésztát, úgy, hogy a közepe fele alacsonyabb (vagyis homorú) legyen, mert sülés közben a közepe némileg felpúposodik, és beletesszük az előmelegített sütőbe. 20 percig sütjük közepes lángon anélkül, hogy a sütőajtót kinyitnánk.

A piskóta nem szereti a gőzös sütőt, ezért a résnyire nyitott sütőajtóhoz tegyünk egy hurkapálcikát és úgy zárjuk rá az ajtót. Az így a keletkezett kis rés elegendő ahhoz, hogy a piskótából kiáramló gőz kiszökhessen a sütőből.
Ha már érezni lehet a tészta illatát, a lángot kicsit mérsékeljük. A megsült piskótát (tűpróbával érdemes ellenőrizni) hagyjuk kihűlni, majd az oldalát körülvágjuk és deszkára borítva a sütőpapírt lehúzzuk róla. Csak akkor vágjuk fel, ha a tészta teljesen kihűlt.

Forrás: kiskegyed.hu


Hirdetés

Hozzászólások: