Így kell túlélni a kánikulát- 5 szuper tanács a spanyoloktól

Hirdetés

Így kell túlélni a kánikulát- 5 szuper tanács a Spanyoloktól
Az összes szakértő arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás miatt sokkal gyakoribbá válnak a hőhullámok, így Európának hozzá kell szoknia ahhoz, hogy 40 fok közeli hőmérsékletben, tikkasztó körülmények közt éljen.

Idén júniusban rekordhőmérsékletek dőltek meg Európa-szerte, és most megint hasonlóan meleg idő van a kontinensen.

Íme, spanyol kollégánk, Rafael Cereceda tanácsai.

Egyes szabály: árnyékban maradni

A szieszta minden bizonnyal a legismertebb spanyol szokás a világon.

Azon túl, hogy jót tesz az egészségnek, úgy tűnik, hogy néha a legjobb – vagy éppen az egyetlen – módja annak, hogy túlélhető legyen a hőség, ha nincs légkondicionálója valakinek.

Nem is annyira az alvásról szól, mint arról, hogy menedéket keressen az ember a melegben. Próbált már 40 fokos hőségben a városi betonon sétálni? Akkor biztosan megérti. És emiatt zár be rengeteg spanyol bolt délben. Néha akár több mint 3 órára. Ennek ellenére ez a munkaidő elég rossz a termelékenység és a magánélet szempontjából is. Több kormány is igyekezett változtatni a gyakorlaton, sikertelenül.

Hirdetés

Közben a legtöbb tanulmány szerint a spanyol szieszta tulajdonképpen csak egy legenda. A legtöbben (60 %) soha nem alszanak délután. Ahogy egyre több a hőhullám Európában, egyre több ember érti meg, hogy a hosszú délutáni munkaszünet nem a lustaságról, az alvásigényről szól, hanem a túlélésről.

Kettes szabály: árnyékban maradni

Gyakran meglep (és elborzaszt) minket, mikor azt látjuk, hogy a Spanyolországba érkező turisták órákon át a napon vannak. Félig aggódva, félig rémülten nézzük, ahogy a városnéző turisták délután háromkor látogatnak el a városközpontokba, amikor a legerősebb a nap.

De tényleg. Száraz és meleg időben, mikor a hőmérséklet 36 fok felett van, maradjon az árnyékban, amilyen sokáig csak lehet. Ne aggódjon, így is le fog barnulni.

Sokan azt gondolják rólunk, hogy órákon át a napon tudunk maradni. “Te spanyol vagy, hozzá vagy szokva” – mondják. De ez nem így van. Spanyol vagyok, ezért tudom, hogy el kell kerülnöm a napot, amennyire csak lehet.

Minél szűkebbek az utcák, annál jobb. Sok spanyol városnak van arab öröksége, ahogy muzulmán volt az ország jelentős része a középkorban. Zaragozától Sevillán át az óváros központja labirintusszerű kis utcákból állnak, ahol természetes árnyékra lehet lelni egész nap. Ahol pedig szélesebb az utcák, számos helyi hatóság, például a madridi, árnyékvetőket feszít ki a főbb utcákon.

Hirdetés

Hármas szabály: árnyékban maradni

Hacsak nincs valami fontos dolga – vagy egy hely, ahol úszhat az árnyékban – akkor ne akarjon kimenni az utcára délután négy előtt. Valójában még este 6 előtt sem.

A külföldiek meg vannak lepődve azon, hogy milyen későn vacsoráznak, vagy mennek szórakozni a spanyolok. De, ahogy ezt a legtöbb európai ország lakói is tapasztalják már, ha 40 fokos hőség van, akkor nincs semmi keresnivalónk odakint este 8 vagy akár még később előtt.

Szóval érdemes a hűvösben maradni, és később találkozni a barátokkal, vagy sétálni. Különben is, nagyon nehéz elaludni, mikor 25 fok feletti a hőmérséklet, és az éjszaka lehet az egyetlen pillanat, amikor kis friss levegőt lehet belélegezni.

Gazpachóval és tapasokkal könnyebb

Azt most már szinte mindenki tudja, hogy a hidratálás az egyik legfontosabb eleme annak, hogyan vészeljünk át egy hőhullámot. A gazpacho, ami főleg paradicsomból és uborkából készül (végtelen számú “titkos” recept létezik), és 95 százalékban víz. Hidegen fogyasztva életmentő lehet a nagymelegben.

A tapasz a világ második legismertebb spanyol szokása lehet, és szintén jól jön nagy meleghez való alkalmazkodáshoz. Egy nehéz étel elfogyasztása csak rosszabbá teszi a meleg hatását. Kisebb adagokat, és friss ételt enni, ez a receptje annak, hogy maradjon “boldog” az ember a hőhullám idején is.

Spanyolországban gyakran isszák a kávét jéggel. Ez nem frappé, hanem a szó szoros értelmében vett jeges kávé, azaz kávé jégkockával. Az előnye az, hogy így a kávé gyorsan lehűl, de nem árasztja el az olvadt víz. És használ.

Hirdetés

És a sangria?

Végül valószínűleg a fiesta a harmadik legismertebb spanyol szokás a világon. Vagy a legismertebb? Összefüggésben lehet a ténnyel, hogy nagyon nehéz korán elaludni a magas hőmérséklet miatt?

Az alkoholfogyasztás nem jó ötlet kánikula idején. Ezért lehet a nemzeti ital Spanyolországban a sangria, és az alacsony alkoholtartalmú sörök, amiket sokan még limonádéval kevernek. És természetesen nagyon, nagyon hidegen fogyasztják.

Egy utolsó spanyol titok a botijo, a hagyományos agyagedény, ami nagymelegben is megőrzi hidegnek a vizet. Manapság sokan rosszul használják, de a spanyol gazdák és építőmunkások legjobb barátja volt a legmelegebb területeken, mint Andalúzia, Castilla, Aragon vagy az Ibériai-félsziget keleti része.

Forrás: hu.euronews.com


Hirdetés

Hozzászólások: